2018. aasta I kvartali konsolideeritud vahearuanne 27.04

Tänavu möödub 100 aastat kõigi kolme Balti vabariigi sünnist. Esimene kvartal kulges toimetustel Eesti ja Leedu Vabariigi 100. sünnipäeva ürituste kajastamise tähe all. Tehti palju projekte ja kajastati riikides toimuvat.

Leedus kulmineerus see meie jaoks Delfi Leedu korraldatud suurejoonelise konverentsiga veebruaris, mis lõpetas sotsiaalprojekti "Idee Leedule", kus valiti välja kolm murrangulist ideed, mida asutakse Leedu riigi hüvanguks ellu viima. Eestis korraldati mitu Arvo Pärdi muusikakontserti, Leedus veel lisaks kooliõpilastele suunatud "Parimate õppetundide päev", millest võttis osa mitukümmend tuhat õpilast. Ürituste ja tegevuste korraldamine meie erinevate brändide egiidi all on muutumas üha olulisemaks tegevuseks üle terve kontserni. Uus käibeliik on heaks täienduseks meie meediaettevõtetele, mis siiani on traditsionaalselt “elatunud” reklaami- ja levituludest.

Kõige selle kõrval ei unusta me oma rolli ühiskonna valvekoerana ning toome jätkuvalt oma lugejateni parimat ja usaldusväärseimat sisu. Selle tunnistuseks on tänavu meie ajakirjanike poolt saadud rekordiline kogus Eesti Ajalehtede Liidu ajakirjandusauhindu. Samuti tunnustati meie ajakirjanduslikku tegevust Lätis mitme auhinnaga.

Märtsis andis Konkurentsiamet loa Ajakirjade Kirjastuse restruktureerimiseks, mille tulemusena ühendatakse Eesti suurima ajakirjade kirjastaja üks osa tegevusest Grupi tütarettevõttega Ekspress Meedia ja teine ühisettevõttega SLÕhtuleht. Alustatud on ühinemistegevustega, mis peaksid lõppema jaanipäevaks. Muudatuse peamine eesmärk on anda Ajakirjade Kirjastuse paberväljaannete sisule parem väljund internetis ning toetada väljaannete koostööd olemasolevate tugevate veebiplatvormidega. Aastal 2018 ei ole mõistlik alustada uue suure veebikeskuse ülesehitamisega, vaid pakkuda lugejale kvaliteetset sisu koostöös olemasolevate platvormidega ehk Delfi ja Õhtulehega. Ühtegi väljaantavat ajakirja pole ühendamise käigus plaanis sulgeda.

Kontserni laienemine on toimunud ka digitaalse välireklaami suunal. Jaanuaris ostsime Tartus tegutseva ettevõtte, millele lisaks oleme nii Eestis kui ka Lätis kasvanud orgaaniliselt ise uusi ekraane paigaldades. Võrreldes aastataguse ajaga on meie digitaalsete väliekraanide võrgustik nii Lätis kui Eestis hüppeliselt arenenud.

Reklaamivõrgustiku ja sihtrühmapõhiste reklaamimüügilahenduste pakkuja Adnet enamusosaluse ostmine eelmise aasta novembris on kasvatanud koos Delfidega kontserni online tulusid ja osakaalu kogukäibes. Kontserni digitaalsete tulude osakaal on kasvanud 35%-ni kogukäibest. Eriti tugevalt on kasvatanud I kvartalis oma käivet Delfi Leedu (25%). Lätis on seoses kohaliku panganduskriisi ja suure meediamonopoli hinnapoliitika muutuse tõttu tekkinud reklaamiturul ajutine stagneerumine, mistõttu jäid tulud eelmisele aastale mõnevõrra alla.

Jätkuvalt investeerime inimestesse ja tarkvaralahendustesse, võimaldamaks tulla turule uute toodetega ja arendamaks ning täiustamaks edasi meie digiplatvorme ja online tooteid. Otsime sünergiaid pabertoodete ja online väljundi vahel.  

Kõige keerulisem on jätkuvalt kontserni trükikojal, mis on langevatest tiraažidest tulenevalt tugeva hinnasurve all. Meie tugevuseks on jätkuvalt väga hea teenindus ja töö kvaliteet, mis on andnud võimaluse minna oma teenusega ka mujale Euroopasse, kuid millise suuna kasvatamine võtab oodatust kauem. Langevad tiraažid ja tööjõukulude suurenemine on jätnud jälje ka meie kojukandefirma tulemusele.

Kontserni I kvartali müügitulud kasvasid 11% ning ulatusid 16,4 miljoni euroni, kuid EBITDA vähenes ning ulatus 0,7 miljoni euroni. Detailsema finantsilise ülevaate kontserni ettevõtete kohta leiab vahearuande lehekülgedelt 14-15. Peamise põhjusena EBITDA vähenemisele annavadki trükiteenuste mitteootuspärane tulemus ning kojukande ettevõtte raske olukord.

Ülejäänud aastalt ootame eelkõige trükiteenuste segmendi stabiliseerumist. Kindlasti ka Ajakirjade Kirjastuse sujuvat integreerimist Ekspress Meedia ja Õhtulehega. Väliekraanide äriliinil on plaanis kasvada ja sisse võtta veelgi tugevam positsioon turul.

I kvartali aruanne

 

Uudised

Loe meie viimaseid uudiseid ja blogipostitusi. 

Kontakt